Brugia, dawna stolica Flandrii, znajduje się nad małą rzeką Reie, na południu mieści się port Zeebrugge i Kanał Boudewijn. Inne kanały łączą Brugię z Ostandą, Nieuwpoort, Veurne, Gent i Sluis. Nie zachowały się stare mury miejskie  (wszystkie cztery wieże, zostały  zburzone w XIX wieku, aby poszerzyć obszar miasta).

 

Brugia http://www.wyjazdy-zagraniczne.pl/brugia-brugge-begia-zabytki,254.html słynie z doskonale zachowanego średniowiecznego centrum miasta. Co roku przyjeżdża tu  ponad dwa miliony turystów. W mieście kwitną również gałęzie przemysłu. Miasto posiada również hutę, młyny, fabryki mebli, cementownię,  fabryki drożdży, farb i telewizorów. Działają tutaj także producenci silników zaburtowych. Brugia jest od dawna znany także z wyrobu koronki klockowej.  Silny sektor usług również ma istotny wkład w lokalną gospodarkę. Głównymi towary przechodzącymi przez port w Zeebrugge - drugim największym portem rybackim w Belgii - są ropa naftowa, węgiel, rudy żelaza, wyroby pakowane i mięso. W Brugii mieści się również Akademia Sztuk Pięknych, Izba Przemysłowo-Handlowa i Kolegium Europy. Zaskakująco niewiele wiadomo na temat wczesnej historii Brugii. Nie ma wzmianki o "Municipium Brugense" w dokumentach pochodzących z siódmego wieku, ale wydaje się, że sama nazwa pochodzi z czasów Wikingów, którzy zacumowali na rzece Reie ("bruggia" = miejsce załadunku). Raczej pewne jest to, że Baldwin I (Żelazo Arm), który zmarł około 879,  będący założycielem potężnej dynastii flamandzkiej zbudował sobie tutaj zamek.

 

Brugia stopniowo  rozkwitała, a decydujący wpływ w jej rozwój miał Robert Frisian (zmarł w 1093). W Brugii znajdowała się również szkoła flamandzkich malarzy.